Start Up takmičenje Burch univerziteta!

Gimnazijalaci učestvovali na Start Up takmičenju Burch univerziteta

U našoj školi se kriju odlični učenici, umjetnici, aktivisti, fizičari, matematičari, ali i biznismeni. U periodu od 26. do 28. januara 2018. godine učenici Gimnazije “Visoko” su učestvovali na Start Up takmičenje za srednjoškolce u Bosni i Hercegovini koje je održano u prostorijama Internacionalnog Burch univerziteta. Naši učenici su predstavili tri biznis ideje.

Prva ideja je bila „Passport to happiness“ koju su predstavile Asja Mataradžija i Hana Lendžer, učenice 2. razreda. Njihova ideja je bila osnivanje udruženje u kojem bi mladi ljudi bili na raspolaganju turistima koje dolaze u našu domovinu. Korist te ideje je obostrana – mladi ljudi bi poboljšali svoje znanje stranih jezika i dobivali novac, a turisti bi za jeftiniju, ali jednako dobru uslugu dobili nezaboravno iskustvo. Na taj način pomogli bismo razvoju turizma u našoj domovinu i dali razlog mladim da ostanu i grade našu domovinu.

Druga ideja je bila „Don’t fade, upgrade“ koju su predstavile Lamija Hašimović (2. razred) i Adnana Softić (4. razred). „Don’t fade, upgrade“ je centar za osposobljavanje zahvaljujući kojem bismo studentima pružili praksu, a nezaposlenim posao. U ovom centru bi se održavali razni kursevi poput kurseva stranih jezika, pisanja CV-a, motivacionog pisma, škole plesa i slično. Kurseve bi držali studneti i nezaposleni koji imaju adekvatno znanje u određenoj oblasti. Motivacija za prijavu na neki od naših kurseva jeste da ako ostvarite zapažene rezultate, možete postati dio tima ili bismo vam pomogli da pronađete posao.

Treća ideja je bila „Teselacija“ koju su predstavili Emrah Jamaković i Ajla Bajrić, učenici 3. razreda. Njihova ideja bila je osnivanje centra u kojem bi mladi ljudi mogli izraziti svoje sklonosti za umjetnost i steći znanja u toj oblasti jer „Bez umjetnosti okrutnost stvarnosti bi učinila ovaj svijet nepodnošljivim“. (George Bernard Shaw)

Prvo mjesto je osvojila ideja “SMARThome” Elektrotehničke škole iz Tuzle. Ideja je da u svoje domove ugradimo pametne utičnice i senzore pomoću kojih bismo mogli kontrolisati i upravljati našim domom kada se nalazimo vani, npr. u slučaju da zaboravimo isključiti peglu ili da nismo sigurni da li smo je isključili, instaliranjem aplikacije možemo to provjeriti i isključiti uređaj bez obzira gdje se nalazimo.

Sve ideje su dobile pohvale, ali samo „Passport to happiness“ je prošla u finale među 15 najboljih od 32 ideje koje su bile prijavljene. Sa ponosom možemo reći da smo pobjednici iako se nismo plasirali u dalje takmičenje jer smo dobili nova znanja i iskustva koja će nam u budućnosti biti korisna.

Lamija Hašimović 2. c