Da li biste otišli psihologu na razgovor da imate problem? Kako biste se osjećali? Neugodno? Rasterećeno?
Ja sam bila kod psihologa. Razgovarali smo o ljubavnim problemima. Bila sam nervozna, uzbuđena, čak i prestrašena jer nisam znala kako će to izgledati, šta će me pitati, da li ću imati odgovore na sva postavljena pitanja. Bilo mi je teško govoriti o ljubavnim problemima jer sam smatrala da je to nekako moja najprivatnija stvar.
Moram vam otkriti istinu: nije „boljelo“. Naprotiv, bilo je vrlo ugodno i relaksirajuće prepustiti se stručnjaku da me vodi kroz naizgled nerješiv problem. Shvatila sam: SVAKI PROBLEM IMA RJEŠENJE!
Naime, moj odlazak psihologu je zapravo dio projekta pod nazivom „Svaki problem ima rješenje“ na kojem sam radila sa svojim vršnjacima: Selmom Bekrić, Emirom Aščalićem, Enom Prohić, Eminom Haznadar te Ajlom Čaušević iza kamere. Pokretač ovog projekta su profesorica Bosanskog jezika i književnosti Gimnazije „Visoko“ Razija Šahinović i psihoterapeutkinja Centra za mentalno zdravlje iz Visokog Nermina Vehabović-Rudež.
Snimili smo dokumentarac o tome kako izgleda odlazak na razgovor kod psihologa i time smo željeli zapravo pomoći mladima, ohrabriti ih u odluci da posjete psihologa ako imaju problem koji im se čini nerješiv. Ovaj projekt pokriva pet problema sa kojim se najčešće susreću adolescenti između 15 i 18 godina: problemi u školi, problemi ovisnosti, problemi sa roditeljima i prijateljima te ljubavni problemi. Svako od nas pet je glumio da ima jedan od navedenih problema, a Nermina nas je provela kroz razgovor kako bi pokazala kako možemo da utječemo na naše stanje i krenemo u akciju rješavanja tog problema.
Nermina Vehabović-Rudež je jedna jako prijatna žena koja nam je pomogla da se opustimo pred kamerama i otvoreno pričamo o nekom problemu. Razgovor je obavljen kroz realitetnu terapiju. Zamolila sam Nerminu da nam objasni taj pojam.
„Realitetna terapija polazi od razumijevanja da je čovjek unutarnje motivisan i potaknut svojim psihološkim potrebama i da sam upravlja svojim ponašanjem, što klijentu omogućava da sagleda svoje teškoće iz druge perspektive i otkrije bolje načine za postizanje vlastitog zdravlja. Razumijevanje na kojem se bazira pogled realitetnog terapeuta na čovjeka i njegove teškoće poznat je kao teorija izbora“, objasnila je Nermina.
Iskreno, mogu vam reći da je teško stati pred kameru i pričati o sebi, ali isplatilo se. Shvatila sam da je bitno svoje probleme podijeliti sa prijateljima, roditeljima ili psihologom i da nema nerješivih problema. Nekada toliko potonemo u problem da ne vidimo izlaz, a potrebno je da nas neko samo „okrene“ da ga sagledamo iz drugog ugla.
Ovim projektom želimo povećati svijest mladih ljudi i pokazati da postoji izlaz iz svake situacije jer ugao gledanja je jako bitan u rješavanju problema. Poručila bih svima koji misle da imaju neki problem i ne znaju kako se nositi s njim da posjete psihologa jer će na taj način čuti drugo mišljenje o svom problemu i naći rješenje.
Svaki problem ima rješenje!
Sara Lemeš 4. c